Dünya mitolojilerinin belki de hepsinde bulunan tek öğe olan ateş, yüzyıllar boyunca insanlara hayret vererek yanarken, etkileri de kimi zaman insanlığın gelişmesini sağlarken kimi zaman da duraklama dönemine girmesini sağlamıştır.

Öyle ki gelmiş geçmiş en büyük efsaneler, ateşle harmanlanmış ve ateşin kudretli rolüyle noktalanmıştır.

Bu sebeplerle ateş ve alev dövmeler, çok derin anlamlar taşıyarak, üzerine kondukları kişileri de bu anlamlarla sarmasıyla bilinirler.

 

Alev Dövmesi Ne Anlama Gelir?

Işık, bilgi, tutku ve bunlarla birlikte yıkım, talan, değişim-dönüşüm gibi anlamlar ifade eden alev dövmeleri, çizim şekline göre bu anlamların hepsini kapsayabilirken, sadece sizin seçtiğinizin ağır basmasını da sağlayabilirsiniz.

Kimi zaman dini inanç simgeleriyle birlikte kullanılan alev ve ateş dövmeleri, kimi dinlerde de ana sembollerden biridir. Örneğin, Hinduizmde, Zerdüştlükte ve Yezidilikte ana sembollerden biri alevdir.

Kimi zaman bir evin, kimi zaman bir köyün kimi zaman ise koca bir şehrin tamamen ortadan kalkacak şekilde yanmasına sebep olan ateş, bu yıkıcı gücüyle hem korku salar hem de saygı toplar. Dövmeye sahip olacak kişi de bu özellikleri kendinde bulabilir.