AY NE İFADE EDER?

Ay imgesi, gece ile gündüzün peşi sıra yerlerini birbirlerine bırakmalarının gözlemlenebilir bir imzası olma niteliği taşıdığından ve ayın periyodik olarak gösterdiği dönüşümlerden de yola çıkılarak olsa gerek hemen hemen tüm çözümleme biçimlerinde; doğum ve yaşam içerisinde tekrar eden tüm tarihi dönüşümleri ve yeniden doğuşu temsil eder.

 

AY DÖVMESİ NE ANLAMA GELİR?

Ay dövesi yaptırmayı tercih eden bir kişi; insani dönüşümünü tamamladığına ya da tamamlayacak oluşunun farkındalığına işaret ederken aynı zamanda da bu farkındalığın getirmiş olduğu aydınlanmayı ve çevresini de aydınlatabilecek gücü taşıdığını ifade eder.

Ay dövmesi; gecenin ürkütücü karanlığında bir rehber gibi çevresini aydınlatan, karanlıkla savaşan ve onu ancak içten gelen bir saflıkla yenebileceğini bilen güneşin kardeşinin, geceyi ışıtan bekçinin işaretidir.

 

AY DÖVMESİ NASIL UYGULANMALI?

Ay dövmesi, sıklıkla tercih edilen dövmeler arasında oluşunun yanı sıra hemen her boyutta ve ayın istenilen modellerinden biri ya da her biri ile vücuda işlenebilir. Minik boyutlarda gerçekleştirilen bir ay dövmesi ayak bileğinde kullanılabilir olmaya yatkınken daha büyük bir ölçü tercih edildiğinde ay dövmesi için sırt ya da omuz da tercih edilebilir vücut alanları arasındadır.

Günün geceye dönüşünü de temsil ettiği için genellikle ya siyah gölgeli dövmeler ya da siyah beyaz dövmeler yapılmaktadır ancak dövme yaptıracak kişinin kafasındaki anlamı güçlendirmek için elbette farklı motiflemelere ve renklere de gidilebilir.