BARIŞ SİMGESİ

İnsanlığın evrensel simgelerinden biri haline gelmiş olan barış simgesi, 1960’lı yıllarda savaş karşıtı hareketlerin simgesi olarak doğmuş, kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya yerleşmiştir.

 

BARIŞ SİMGESİ DÖVMESİNİN ANLAMI

İsminden de rahatlıkla anlaşılacağı üzere barış simgesi dövmesinin en önemli anlamı yine barıştır. Ancak elbette sadece barışı temsil etmez. Barışa inanan ve barış isteyen insanların genel özellikleri olan sömürüye karşı durma, insan sevgisini ve özgürlüğü de anlatır.

Barış dövmesi yaptırmak isteyen kişiler de zaten genellikle bu özellikleri barındıran kişiler olmaktadır.

 

BARIŞ SİMGESİ DÖVMESİ NASIL YAPILABİLİR?

Barış simgesi her ne kadar klasikleşen dövmelerden biri olsa da, uygulanacağı dövme modelinde insanlar birçok farklı renklendirme ve modeli seçebilir. Anlam kaymasına engel olmak açısından, modelin ana çiziminde değişikliğe çok yer verilmemelidir.

Farklı tandanslar ise farklı renklendirme ve gölgelendirmelerle yapılmalıdır. Bununla birlikte barış figürünü destekleyecek değişik modellerle de desteklenebilir. Örneğin barış simgesinin çubuklarından birine konmuş ve yine adı barışla anılan bir güvercin modeli, özgün ve farklı bir çalışma olabilir. Bunun gibi kendinize ait fikirlerle de özgün çalışmalar yaratarak kendinize özgü bir dövme modeli oluşturabilirsiniz.