DOĞADA BAYKUŞ…

Gövdelerine oranla oldukça büyük kafaları ile diğer kuş türlerinden farklı olarak tüy oranlarındaki yoğunluk ve iri gözleri ile dövme imajı olarak oldukça sevimli ve dikkat çekici alternatifleri olabilen baykuşların doğadaki duruşları da oldukça orijinaldir.

Karanlıkta avlanabilecek kadar hassas kulaklar ve bir o kadar keskin görme kabiliyetleri ile gücü temsil eden baykuşlar, çoğu zaman yanlış bir biçimde uğursuzluk ve ölüm getirdiklerine olan inanç ile olumsuzlukla bağdaştırılmış olsalar da esasen baykuşlar Yunan mitolojisinde görülen pek çok kaynakta bilgelik ile bağdaştırılmış canlılardır.

 

KARANLIĞA KARŞI DUR!

Ayrıca baykuşların her ihtimalde dahi görebilme yetisine sahip olmaları, bazı inanış biçimlerinde; onların Tanrılar tarafından büyülü bir güçle ödüllendirilmiş bir tür olduklarının düşünülmesine de sebep olmuştur.

Sadece baykuşun gözünde bulunan bir duyu hücresi sayesinde, özellikle geceleri biz insanların çok küçük bir ışık hüzmesi şeklinde gördüğümüz yerleri bile bütün detaylarıyla görebilen baykuşlar aynı zamanda bu özellikleri sayesinde gece kuşu olarak da bilinmektedirler.

Tanrıların habercisi olduğuna inanılan baykuşları dövme olarak tercih eden bir kişi bilgelik ve zekânın arkasında durduğunu, karanlığın karşısında belli bir güce sahip olduğunu ve ondan korkmadığını ifade etmek istiyor olabilir.

 

MİTOLOJİK ANLAMI


Baykuşun fiziksel özelliklerine bir de duruşu eklendiğinde insanların neden yüzyıllardır bu kuşa hayretle ve imrenerek, kimi zaman korkarak baktığına şaşırmamak gerekir. Öyle ki mitolojik bir karakter olarak bile “karizma”sını her daim korumuştur.

Antik Yunan Mitolojisi’nde de baykuş, bilgeliği ve anlayışı, zekayı temsil eder. Hatta Antik Yunan paralarının üzerinde bile baykuşa rastlayabilmekteyiz. Bunun sebeplerinden biri de baykuşun ticaret yapan kervanları dahi koruduğuna olan inançtır.

Bir diğer anlamıyla savaş esnasında Yunan ordusunun üzerinde uçan bir baykuş, zaferin de habercisidir. Yani esasında bildiğimizden çok daha farklı yönleriyle de karşımıza çıkabilmektedir.

 

NEDEN BAYKUŞ DÖVMESİ?

Bütün yazdıklarımızın ışığında bir özet geçmek gerekirse, baykuş tarih boyunca insanların gıptayla baktığı ve kimi zaman –asaletinden olsa gerek- korktuğu bir hayvan olarak genellikle insanların olumlu gördüğü özellikleri kendisine sıfat edinmiştir.

Bilgeliğin ve zekânın temsilcisi olan baykuş aynı zamanda karanlığın ve bilinmeyenin öğretmeni olarak da karşımıza çıkmaktadır ve bu anlamları daha çok bir dişillik üzerinden hayata geçirmektedir.

 

BAYKUŞ DÖVMESİ NASIL DURUR?

Renkli olarak da, siyah beyaz olarak da kullanabileceğiniz baykuş dövmeleri genel olarak siyah beyaz, renkli olarak tercih edilse de koyu renklerle tercih edilmektedir. Bu durum geceninin içinden gelen baykuşu yansıtmakla alakalıdır.

Tek başına çizilen baykuş aynı zamanda bir dala tünemiş şekilde de çizilmektedir ancak kullanıcıların isteği doğrultusunda başka bir objeyle birlikte de çizilebilmektedir.

Zekası ve bilgeliğiyle bildiğimiz baykuş, aynı zamanda asaleti ve karanlığa karşı duruşuyla da göze çarptığı için baykuş dövmesini taşıyabilmek de önemlidir.