VAZGEÇİLMEZİMİZ: BUĞDAY BAŞI

İnsanlığın yerleşik yaşama geçmesiyle birlikte hayatımıza giren, çıkmayan ve hiç de çıkmayacak gibi görünen; hayatımızın vazgeçilmezlerinden ekmeğin ana maddesi buğday; elbette kendine bedenlerimizde de yer bulabilir.

 

BUĞDAY BAŞI DÖVMESİNİN ANLAMI

Kendinizi çok aç düşünün. Karnınızı doyurmak için ilk ihtiyaç duyacağınız şey ekmek olacaktır. Üstelik bu durum o kadar evrenseldir ki, Afrika’daki yerli kabileden, Anadolu’nun köyüne kadar insan, her yerde ekmek yapmasını öğrenmiş ve yaşamının vazgeçilmezi haline getirmiştir.

İşte bu yüzden Buğday başı veya başağı dövmeleri, yaşamın kaynağını simgeler.

İlk tarımdan bu güne dek hayatımızın içinde olan buğday aynı zamanda hayatın gelişimini de simgeler.

 

BUĞDAY BAŞI DÖVMESİ NASIL OLMALIDIR?

Tanelerinin sıralı ve dik dizilimiyle hali hazırda estetik bir görünüme sahip olan buğday başağını çizdirirken şekil ile fazla oynamanıza gerek kalmaz. Bu nedenle sade motiflerle çok güzel bir buğday başı dövmesine kavuşabilirsiniz.

Ten renginize göre renklendirebilirsiniz de. Örneğin çok esmer bir teniniz varsa sarı renk yakışmayabilir ama kumral tenlere çok güzel gidebilir. Tabi siyah gölgelendirmeleri de unutmamanız lazım. Tanelerine 3 boyutlu hava katmak da tavsiye edebileceğimiz motiflerden biridir.