DANSIN İNCELİĞİ…

İnsanlık tarihinde, ritim bulunduktan sonra muhtemelen meydana çıkan ilk sanat eserlerinden biri olan dans, insanın özünden türediğini her fırsatta bize tekrar hatırlatır.

Adeta insanlıkla birlikte kendini geliştiren dans; dinsel ayinlerden, toplumsal törenlere kadar her alanda kendine yer bulmuş ve insanın vücudunun yaratabildiği harikaları ter türüyle gözler önüne sermiştir.

 

DANSÇI DÖVMESİ NE ANLAMA GELİR?

Dansçı dövmesi, kişinin bu sanata olan ilgisiyle birlikte, dansın içinde bulunan felsefeyi de temsil etmektedir. Ancak dans türlerinin farklı olması, içerisinde bulundurduğu fikrin de farklılaşmasına yol açar. Örneğin modern dans yapan bir dansçının ifadesi ruhun inceliğini anlatırken, zeybek oynayan bir dövme modeli ise hem yöresel duyguyu hem de zeybeklerin direnişini anlatır. Yani esasında anlam, yaptırılacak dansçıya göre değişmektedir.

En genel hatları ise özgürlük, barış ve insan sevgisidir.

 

DANSÇI DÖVMESİ NASIL YAPILMALIDIR?

Yine dansa göre farklılık göstermektedir. Yani dövme modelini beğendiğiniz dansçı figürü, hangi dansı yapmaktaysa ona göre farklı modellendirmeler yapılmalıdır. Örneğin tek ayak üzerinde dönen bir balerinin zarifliğinin vurgulanması gerekirken, tüm vücudunu kullanarak modern dans yapan birinin ise görkemi vurgulanmalıdır ve tonlamalar da buna göre yapılmalıdır.

Bu konuda içinize sinecek bir çalışma istiyorsanız, profosyonel dövme sanatçılarıyla çalışmanızı öneriyoruz.