Toplumumuzun önemli hastalıklarından biri olan “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma” durumu, ne yazık ki dövme sektörüyle ilgili de yanlış bilgilerin dolaşımda olmasına yol açmaktadır. Örneğin bütün vücudunu dövmeyle kaplatan birinin ödediği fiyat, bileğine ufak bir kelebek dövmesi yaptırınca ödenecek fiyatmış gibi lanse edilerek, dövme yaptırma olduğundan çok daha pahalı gösterilmektedir.

Elbette her alanda olduğu gibi, dövme sektöründe de fiyatlar, yapılan dövmenin boyutuna, renkli olup olmamasına, üzerinde harcanan emeğe göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple kedi dövmesi 100 lira aslan dövmesi 150 lira gibi genellemeler yapmak kesinlikle yanlıştır ve bu genellemelerle fiyat veren stüdyolardan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir çünkü bu durum bir yandan da kalitesizliğin bir göstergesidir.

İnsanın ömür boyu vücudunda taşıyacağı bir aksesuar olarak görülmesi gereken dövme, ne ucuza getirilmeye çalışılmalıdır ne de aceleye.

Genellikle tıpkı takside olduğu gibi bir makine açılış ücreti uygulanır. Bu fiyat, bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Örneğin talebin çok daha fazla olduğu tatil bölgeleriyle, dövme stüdyosu sayısının az olduğu bölgelerde makine açılış ücreti, şehir merkezlerinde olduğundan daha pahalıdır.

Bütün bunlardan sonra geriye yaptırmak istediğiniz dövmenin boyutu, zorluğu ve renkli olup olmaması kalıyor. Elbette tahmin edebileceğiniz gibi zorluk, harcanan malzeme sayısı ve emek arttıkça fiyat da artmaktadır.

Eğer kafanızda nasıl bir dövme yaptıracağınız ve nerenize yaptıracağınız sorularının cevabı netleşmişse, sitemizin dövme fiyatlandırma bölümünden ilgili ölçüleri girerek ortalama bir fiyat bulabilirsiniz. Bu da size en azından bir kılavuz olabilir.

Son olarak belirtmek isteriz ki, yaptıracağınız dövmenin fiyatından çok, yaptıracağınız stüdyonun temizlik konusunda taviz vermeyen bir stüdyo olmasına önem vermelisiniz. Özellikle kalıcı dövme yaptıracak olan kişiler, mutlaka referanslarla bilinen bir yere gitmelidir. Çünkü kimse hayatı boyunca vücudunda bir hayal kırıklığı taşımak istemez. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ise şuradan ulaşabilirsiniz.