Geçmişe kıyasla dövme yaptırmaya artan ilginin oldukça yoğun bir noktaya ulaştığı bugünlerde dövme yaptırmak isteyenlerle birlikte dövme yaptırılabilecek alanlarda da hızlı bir artış ortaya çıktı ancak bu durum, dövme yaptırmadan önce bilinmesi gereken bazı durumların önemini de arttırdı.

Maalesef her konuda olduğu gibi dövme konusunda da işini ustalıkla icra eden sanatçılar olduğu gibi profesyonel olmayan ellerde sıkıntı yaratabilecek sonuçlarla karşılaşma ihtimali arttıkça dövme konusu hakkında yeterli derecede bilgi sahibi olmadan ya da yeterli derecede araştırma yapmadan dövme yaptırmamak gereğinin önemi de oldukça önemli bir hâle geldi.

DİKKAT EDİLECEK MEKANLAR!

Öncelikle dövme yaptıracağınız mekânı oldukça iyi bir biçimde araştırmış olmanız gerekmektedir. Bugün, güzellik salonundan kuaförlere kadar konunun yeterli ölçüde uzmanı olmayan hemen her yerde dövme yaptırabilecek olmanız, sağlığınız açısından yüksek oranda tehdit barındırmaktadır. Bu sebeple ilk olarak, dövme yaptıracağınız mekânın profesyonel bir biçimde yalnızca bu işle ilgilenen insanları barındıran bir yer olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun dışında, yakın çevrenizde dövme yaptıran insanlarla görüşüp hizmetin

Dövme yaptıracağınız ortamın temizlik ve hijyen kurallarına uygun olup olmadığı da sağlığınız açısından büyük bir önem teşkil etmektedir. Bunu; ortamı gözlemleyerek, eldiven kullanımı, iğnelerin tek kullanımlık olup olmaması, boyaların steril vaziyette bulunup bulunmadığı ve dövme işlemi gerçekleştikten sonra acil durumlarda karşınızdaki kişiye kolaylıkla ulaşıp ulaşamayacağınız gibi soruları cevaplayarak anlama yoluna gidebilirsiniz. Arkadaşlarınızın önceden memnun kaldıkları mekânlara yönelmeniz de işinizi kolaylaştıracaktır. Dövme yaptırmak istediğiniz yerin daha önce yapmış olduğu dövme örneklerinin fotoğraflarını incelemeniz, ne kadar süredir bu işin içerisinde bulunduklarını sorgulamanızda mekân hakkında bir kritik geliştirmeniz açısından faydalı olabilir.

 

NE KADAR SÜRMELİ?

Dövmenizin gerçekleştirme süresi, seçmiş olduğunuz uygulama görselinin ne olduğu ile yakından ilintilidir. Çok basit görseller için bu süre; dakika gibi oldukça kısa bir süre ile sonlandırılabilirken daha detaylı ve zorlayıcı görseller için; bu süre saatler alabilir. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli şey; tek bir seans ortalamasının 3 saatin üzerinde gerçekleşmemesi gerekliliğidir.  Bu tarz durumlarda doğru olan, belirli aralıklar ile seansların devamının sağlanmasıdır.

 

DÖVME SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Dövme işlemi gerçekleştikten sonra; bandajınızın ortalama 4 saat kadar sonra açılması gerekmekte olup size önerilmiş olan solüsyon ile alanı temizlemeniz sonrasında ise; Bactroban isimli kremi ya da tavsiye edilmiş olan muadilini dövme yapılmış olan alana sürmeniz ve bir hafta boyunca bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Dövme işleminden sonra 24 saat süresince dövme yapılan alana su değmesine engel olmanız ve bir hafta boyunca da deniz ve havuz gibi mikrop kapma riskinizi arttıracak alanlardan ile tahrişe ihtimal verebilecek direkt güneş ışığına maruz kalma, solaryum gibi durumlardan uzak kalmanız gerekmektedir.