Eskiden sıklıkla talep görmese de içinde bulunduğumuz süreçte yoğun bir biçimde ilgi görmeye başlamış olan dövme, pek çok insanın kendini ifade etme biçimlerinden biri olarak kullanılmaktadır ancak pek çok uzman, hamilelik süresinde dövme yaptırmanın çeşitli sakıncaları olduğu görüşünü belirtmektedir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE DÖVMENİN RİSKLERİ!

Dövme işleminde gerçekleştirilen, boyanın iğne kullanımı ile cilt altına nakşedilmesi durumu bir takım riskleri de beraberinde getirmekte olup, dövme yapımında kullanılan malzemelerin steril olmaması gibi durumlarda; Hepatit B, AİDS, Tetanos benzeri oldukça büyük riskler taşıyan hastalıkların bulaşmasına sebep olabilmektedir. Hamilelik esnasında bu tip hastalıklara maruz kalınması durumu, aynı hastalıkların anneden bebeğe bulaşma riskini de beraberinde getirebilmektedir.

Hamilelik esnasında anne adaylarının vücutlarında ve duygularında daha hassas bir sürecin içerisinde olması sebebiyle vücutlarının dövmeye verebileceği alerjik reaksiyonlar normalden daha fazla olabilmektedir. Bunun yanı sıra duygusal açıdan oldukça karmaşık bir dönemden geçen anne adaylarının böyle bir süreçte kalıcı dövme yaptırmaları, ileriki zamanlarda yaptırmış oldukları dövmeden hoşnutsuz kalabilme ihtimalini de içerisinde barındırmaktadır.

Hamilelikte dövme yaptırmak kesinlikle kötü sonuçlar doğuracaktır, diye bir şey olmamakla birlikte pek çok uzman bu riski almamanın ve doğumdan belli bir süre geçtikten ve annenin vücudu toparlandıktan sonra dövme yaptırmanın daha sağlıklı bir seçim olduğunu belirtmektedir.