DÖVME YAPTIMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

Hangi Dövme Modeli?

İlk kez dövme yaptırmayı düşünen biri, belli konularda kararını vermiş olmalıdır. Bunların başında, yaptıracağı dövmeyi ömür boyu taşıyacağının bilincinde olarak hangi dövmeyi hangi şekillerde ve vücudunun neresine yaptıracağı olmalıdır. Bunlara karar verirken sanal ortamlar kullanılsa bile, asıl seçimin araştırılarak bulunması gerekmektedir. Öyle ya internet üzerinden seçiğiniz bir dövme modelini yaptırıp bir süre sonra, birkaç kişide de aynı dövmeyi görmek kimsenin hoşuna gitmez sanırım. Bu yüzden ilk araştırmalara internetten başlansa bile mutlaka bu araştırmaları derinleştirip, yapacağınız dövme modeline öyle karar vermelisiniz. Unutulmamalı ki, dövmeyi ileride çıkartmaya çalışmak, yaptırmaktan daha maliyetli ve acılı bir süreç olacaktır.

İlk Dövmemi Kaç Yaşında Yaptırmalıyım?

Dövme yaptırmayı düşünen kişinin yaşı da önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanuni yaklaşımları bir yana bıraksak dahi, vücut gelişimini tamamlamamış bir bireyin yaptıracağı dövme, ileriki tarihlerde vücut yapısı oturmaya başlayınca ya da ergenliği tamamlanınca deformasyona uğrayacak ve yaptıran kişinin memnuniyetini mutlaka etkileyecektir. Bu yüzden ergenliğini tamamlamamış kişilerin dövme yaptırmayı bir süre ertelemeleri gerekebilir. Her bireyde farklı yaşansa da en az on altı yaşının tamamlanmış olması gerekir. Bazı kişilerde ise bu durum yirmi iki yaşına kadar uzayabilir.  

Yazı Modelleri ve Dövmeler

Yazı yazdırmayı düşünüyorsanız çok dikkatli davranmanız gerektiğini asla unutmayın. Özellikle son dönemde öne çıkan Çince yazıların ne anlama geldiğini mutlaka çok iyi araştırmalısınız. Çünkü yazdırdığınız şey, düşündüğünüz anlama karşılık gelmiyor olmayabilir. En son gazete ve internet ortamına düşen haberlerde, bir kişi sevgilisinin ismini yazdığını sanırken, WİN7 gibi işletim sistemi kısaltmasını dövme olarak yaptırdığı ortaya çıkmıştı. Bu yüzden yazılacak yazının karşılığı iyi bilinmeli, güvenilir kaynaklardan mutlaka bilgi edinilmelidir. Bunların dışında yazılacak yazının imla kurallarına da uyması gerektiği unutulmamalıdır.  

Dövme ve Toplum

Dövmenin, günümüzde özel ve kişisel anlamlar taşıdığı düşünülürse, içinde bulunulan sosyal ve kültürel ortamlarında, yapılan dövmede önemli olduğu görülecektir. Kişinin içinde bulunduğu iş hayatı, arkadaşlık ortamları gibi sosyal ortamların etkisi unutulmamalıdır. Burada kastımız “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak.”  olmasa da, ileride karşılaşabileceğimiz değişimlerin üzerimizdeki etkilerini bugünden hesaplamamız gerekebilir.

Dövme ve Fiziki Görünümümüz

Ayrıca vücut yapımıza da dikkat etmemiz gerekir. Dövme yaptırdıktan sonra aşırı kilo almamız durumunda dövmemizden hoşnut kalmayabiliriz. Çünkü aşırı kilo almak yaptırdığımız dövmenin yapısını bozabilir ya da şeklinde bozulmalara yol açabilir.

Buraya kadar olan kısım sosyal ve kültürel olarak ele almamız gereken etkilerdi. Bunların dışında biolojik olarak karşımıza çıkabilecek etkiler bulunmaktadır. İlk akla gelen hijyen konusu olsa bile, bunun yanında dikkat etmemiz gereken başka konularda bulunmaktadır.

Dövme ve Hijyenik Ortam

Kısaca değinmek gerekirse hijyen klasik bir etki olarak mutlaka dikkate alınmalıdır. Dövme yapılan yerin temizliği, dövme sanatçısının kullandığı malzemeler ( iğneler ve boyalar), eldivenler dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. İğnelerin tek kullanımlık olması, size özel olarak ambalajından çıkarılarak kullanılması gerekir.  Kısaca kullanılan tüm malzemelerin sterilizasyonu önemlidir.

Dövme ve Alerjilerimiz

Dövme yaptıracak kişi alerjanlarını mutlaka kontrol etmelidir. Kullanılan boyalara ve benzeri ekipmanlara alerjiniz varsa, bunun dövme işleminden sonra ortaya çıkması sizi zor durumda bırakabilir.

Dövmemi Nereme Yaptırmalıyım?

Dövme yaptıracağınız bölgeyi seçerken dikkat etmelisiniz. Dövmenizin büyüklüğü ve nereye yapıldığı bir diğer dikkat edilmesi gereken unsurdur. Dövme, büyük bir alanı kaplıyorsa tek seansta tamamlanamaz. Bir seferde maksimum üç saat işlem yapılmalı, işlem tamamlanamadıysa mutlaka ara verilmelidir. Unutulmamalı ki, dövmeyi yapan kişide bir insandır. Otobüs sürücülerinin bile üç saatte bir mola verme zorunluluğu bulunmaktayken, bundan kat ve kat ince bir işçilik gerektiren dövmede, seansların daha kısa olması, dikkat ve kaliteyi etkileyeceği ortada olan bir unsurdur. Ayrıca el ve ayak bölgelerine yapılan dövmelerin daha hızlı renk kaybına uğradığı ve deforme olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca vücudun her bölgesi aynı oranda acı yansıtmaz. Kaburga, ayak ve popo bölgesi en çok acı veren noktalar olarak öne çıkmaktadır. Bazı bölgelerde ise işçilik zor olmakta ve sanatçıyı yorabilmektedir.

Dövme ve İlaç-Alkol Etkisi

Dövme yaptırmadan önce alkol tüketmemeniz gerekir. Keza alkol kanı inceltmekte, kanamayı arttırmakta ve yapılan işlemi güçleştirebilmektedir. Yani akşamdan kalma olmayın ve alkol almadan dövme seansına girin. Ayrıca ağrı kesici ve kanınızı inceltecek ilaçları da dövme işleminden sonra almanız daha iyi olacaktır. Bazı ağrı kesiciler kanı inceltebilirler. Bu yüzden dövme işleminden sonra alınmalıdırlar.

Hangi Mevsimde Dövmemi Yaptırmalıyım?

Dövme yaptıracağınız en ideal mevsimsel dönem ise ilkbahar ve sonbahar ayları olacaktır. Bu dönemlerde güneş ışınlarının dövmenize etkisi daha az olacak ve istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olacaktır.

Dövme Sanatçısı ve Dövme

Tüm bu giriş bilgilerinin yanı sıra mutlaka dövme sanatçınız ile önceden görüşmeyi ihmal etmeyiniz. Sanatçının işine ve size yaklaşımını, referanslarını görünüz. Kendini ispatlamış ve işçiliği talep gören sanatçılardan aylar önceden randevu almak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca dövme yaptıracağınız sanatçıyı ve mekanı mutlaka önceden görmelisiniz. Tembelliği bırakıp birkaç kez ziyaret etmeli, ortamın durumunu kontrol etmelisiniz. Dövme yaptırmadan önce ortamı tanımak lehinize bir yaklaşım olacaktır. Bir dövme sanatçısını zorlayarak size dövme yapmasını sağlayamazsınız. Çok fazla pazarlığa girmekte size güzel bir dövme kandırmaz. Kimse istemediği bir kişi ile vakit geçirmek zorunda değildir, bu iş bile olsa, insanı yoracağını ve kaliteyi düşüreceğini unutmayınız.

Sonuç

Dövme, ömür boyu taşıyacağımız bir görsel olduğu için yaptırmadan önce mutlaka araştırmalar yapıp, kesin kararlar vermemiz gerekli. Çünkü yapılan dövmeyi sonradan işlemek, değiştirmek oldukça zor ve maliyetli bir işlem.