Dövme yaptıran arkadaşlarınız veya internetteki sohbetler aracılığıyla kulağınıza çalınmış olabilecek “dövme transferi” veya “dövmede transfer çıkartmak” gibi deyimleri merak ediyor olabilirsiniz. Kelime anlamı sebebiyle çok karışık ve dövmeciler arası bir transfer durumu gibi gözükse de esasında düşündüğünüz kadar karışık olmayan bu deyimin anlamına gelin birlikte göz atalım;

Her şeyden önce şunu göz önünde bulundurmak gerekir ki, eğer kalıcı dövme yaptırıyorsanız, kolay kolay geri dönüşü olmayan bir yola girmişsiniz demektir. E tabii ömür boyu vücudunuzda taşıyacağınız bu aksesuarın da mümkün olduğunca güzel ve kaliteli de çizilmiş olması gerekir. İşte “Dövmede transfer çıkarmak” dediğimiz durum, dövmenin en iyi şekilde çizilmesini sağlar.

Nasıl mı?

Dövme yaptırmış olan hemen herkesin mutlaka bileceği gibi, dövme sanatçısı doğrudan eline makineyi alıp, istediğiniz motifi vücudunuza işlemeye başlamaz. Öncesinde bir kopya kâğıdına en iyi şekilde deseni çizer ve bunu dövme yaptıracağınız yere yapıştırarak en az yarım dakika bekler. Böylece dövmenin bir şablonu vücudunuza geçici olarak işlenmiş olur ve ardından gerçek dövme yapılmaya başlanır.

Peki, neden bu yöntem kullanılır?

Yukarıda da anlattığımız gibi herhangi bir hataya meyil vermemek ve mümkün olan en güzel çalışmayı rahat bir şekilde sağlayabilmek için dövme sanatçılarının kullandığı bu yöntem olmasaydı birçok sorunla karşılaşabilirdiniz. Hayatı pratikleştiren fikirler olduğu gibi, dövme yapımını da pratikleştiren diğer bilgileri yine sitemizde bulabilirsiniz.