FARE

Nedendir bilinmez yaşamımızın en garip hayvanlarından biri faredir. Canlısını görünce tiksindiğimiz, hatta korktuğumuz; kimsenin iyi bir sıfatla anmadığı, ekinlere ve yiyeceklere zararlı, hastalık taşıyan bu hayvan görsel bir figür haline geldiği zaman esasında içinde hiç barındırmadığı şirinliğiyle öne çıkmaktadır.

Bu durumun oluşmasında muhtemelen Speedy Gonzalez, Jerry ve Mickey Mouse gibi ünlü çizgi film karakterlerinin etkisi bulunmaktadır.

 

FARE DÖVMESİNİN ANLAMI

Bahsettiğimiz üzere görsel hafızamızda şirinliğiyle öne çıkan fare, dövme anlamı olarak da utangaçlığı simgelemektedir ve genellikle erkekler tarafından kullanılmaktadır. Elbette kadın kullanıcılar da fare dövmesini zaman zaman tercih etmektedir.

Yaşama tutunmak için kıvrak bedeniyle ölümü göze alarak her yolu denemesi ve sonunda mutlaka yiyeceğe ulaşması da farenin mücadeleci ruhunun bir yansımasıdır ve dövme anlamında mücadeleciliğin de olmasını sağlamaktadır.

 

FARE DÖVMESİ NASIL YAPILMALIDIR?

Fare konu başlığında anlattıklarımızdan kaynaklı fare dövmesi yapılırken genellikle canlı olarak fare modeli temel alınmaz, daha karikatürize olmuş figürler tercih edilir. Yani farenin kendisi değil de Mickey Mouse gibi bir karakter çizilir. Tabii bu çizilen karakterin Mickey Mouse’a tıpa tıp benzeyeceği anlamına gelmez. Bu noktada dövme stüdyomuzda farklı fare modellerinden faydalanarak veya internette ufak bir gezinti yaparak istediğiniz sonucu rahatlıkla elde edebilirsiniz.

Klasik dövme figürlerinden biri olduğu için siyah bir dövme yaptırabilirsiniz.