Dövme kültürü, her ne kadar bizim kültürümüzde kendine yer bulsa da bugünkü etkileşimleri daha çok yabancı ülkeler üzerinden olmaktadır. Batı veya doğu fark etmeden birçok ulusun farklı motiflerini vücuduna işletmiş birçok insanla karşılaşabilmekteyiz. Örneğin uzak doğu figürleri, ülkemizde yaşayan birçok insan tarafından dövme modeli olarak tercih edilmektedir.

Gittikçe sıklaşan bu ve benzeri figürlerden sıkıldıysanız ve insanlardan farklı olduğunuzu yansıtmak istiyorsanız size, dünyanın birçok yerinde yaygın olarak kullanılan ancak henüz ülkemizde keşfedilmemiş bir motif sunuyoruz; GANESHA

Özellikle Hindistan’da yaygın olarak kullanılan bu figür esasında bir Hint tanrısının sembolize edilmiş halidir. İnsan vücudunun üzerine eklenmiş olan fil başının temsil edildiği figür, anlamları açısından da hem tarihsel hem de görüntüsel birçok imge taşımaktadır.

GANESHA NEYİ TEMSİL EDER?

Büyük bir fil kafasına sahip olan figür, aklı ve bilgeliği temsil ederken, elinde tuttuğu balta ise acıyı ve ıstırabı yok etmenin temsilidir. Aynı zamanda bu balta, kişinin hayatındaki engelleri ve kısıtlamaları da ortadan kaldırmakta kullanacağı bir figürdür.

Büyük bir karna sahip olan figür, çekilen tüm acıları sindirmenin yolunun sevgi olduğunu anlatır. Ayrıca şaşırtıcı bir şekilde Ganesha, bir farenin üzerine binmiş bir şekilde resmedilmektedir. Bu da onun kişisel egolar ve cehalet, kendini beğenmişliğin karşısındaki üstünlüğünü temsil etmektedir.

Benzeri şekilde bir çok önemli ve iyi erdemi içerisinde barındıran bu figür klasik dövme modellerinden sıkılanlar ve farklılığını göstermek isteyenler için biçilmiş kaftan gibi duruyor.