GÖZYAŞI NEDİR?

Bilimsel olarak bakıldığında gözyaşı, göz çukurunda bulunan bir sıvıdır ve vücudun gösterdiği ani duygusal tepkimelerde veya esneme gibi durumlarda, bununla birlikte tahriş durumlarında ortaya çıkar.

Ancak dövme bir anlamda bir estetik sanatıdır ve objelere veya olaylara da sanat olmanın verdiği felsefi yükle bakılması gerekir. Bu durumda gözyaşı yalnızca iki şeyi temsil eder; sevinci ve hüznü. Ancak elbette en ağır basanı hüzün, kederdir. Gözyaşı edebiyatta da üzüntüyü temsil eder.

 

GÖZYAŞI DÖVMESİ NE ANLAMA GELİR?

Gözyaşı damlası dövmesi ise kişinin hüzünlü olduğunu, duygusal olduğunu ve kendi hüznünü ifade etmek için yapılır. Kişiler koluna veya göğsüne gözyaşı dövmesi yaptırdığı gibi kendi gözlerinin altına da gerçek gözyaşı gibi üç boyutlu dövme şeklinde uygulatabilirler. Ancak sonsuza dek hüzünlü ifade vereceği için yüze yapılması çok tavsiye edilmemektedir.

Gözyaşı damlası dövmesi göz dövmesi ve altına da uygulanabilir. kolda göz ve gözyaşı dövmesi ile hüznü simgeleyebilirsiniz. Üç boyutlu uygulanacak dövme ile de gerçekçi bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bazı dövme örneklerinde gözyaşı damlalarının kırmızı olarak uygulandığı görülmüştür. Kırmızı gözyaşı ise kalp acısını ve kanayan yarayı temsil eder. Renkli şekilde ve sizi ifade eden boyutlarda da uygulayabileceğiniz gözyaşı dövmesi uygulanacak kişiye göre tasarlanmalıdır.

 

NASIL YAPILMALI?

Dövme sanatçınız ile konuşarak gözyaşı dövmesinin 3 boyutlu örneklerini inceleyebilirsiniz. İster tek, ister üç adet gözyaşı dövmesi sizin hüznünüzü ve bunun için akıttığınız gözyaşını temsil eder.