KELEBEK NE İFADE EDER?

Çeşitli inanış ve kültür biçimlerinin hemen hepsinde özel bir anlama sahip olan kelebek, genellikle ruhun dünya üzerindeki varlığını ve onun özgürlük mücadelesini temsil edişi ile bilinir. Kelebeğin zarif görüntüsünün içerisine ustalıkla yerleştirilmiş olan renk cümbüşü; ruhun evrilmeye olan yatkınlığını ve bunu ortaya koyabilecek saf enerjisinin sıra dışı bir ifadesidir.

Kelebeğin küçük ve güçsüz bir tırtıldan, kanatlarıyla artık istediği her yere uçabilen ve üzerinde taşıdığı renklerle göz alıcı bir hâle dönüşümü ise; arınmanın ve insanın içindeki enerjiyi keşfederek yeni bir insan olma deneyimi ile iç dünyaya yapılan uzun, zorlu ancak sonucu görkemli yolculuğunun en iyi anlatım biçimlerinden biridir.

 

KELEBEK DÖVMESİNİN AVANTAJLARI

Kelebek dövmesi, imgenin kendi içinde sahip olduğu zerafet ile canlı ve birbirinden farklı renklerin bir arada kullanılması açısından taşıdığı özgür alan sebebiyle de hem farklı imaj biçimlerinin yakalanabilmesine hem de dövme yaptıran kişinin vücudunda estetik bir imge taşıyabilmesine imkân tanımaktadır.

Bunun yanı sıra; kelebek dövmesi tanrısal aşka ve maddeler dünyasını reddeden bir görüşün algısını da temsil eder.

Kelebek dövmesi, imgenin narin yapısı ve renkliliği nedeniyle sıklıkla kadınların tercih ettiği bir dövmeymiş gibi görünse de taşıdığı felsefe ile; dünyayı bir bütün ve kendini ayrıştırmadan bu bütünün eşsiz bir parçası olarak görmeyi başarabilen ve bu uzun, zorlu yolculuğun hatırasını bedeninde taşımak isteyen herkesin tercih edebileceği dövme imgelerinden biridir.