KİRAZIN SANATSAL DURUŞU

Kiraz meyvesi görünüşü hoş ve insana estetik açıdan güzel bir izlenim yaratır. Kırmızı ve neredeyse tam yuvarlak olan bu meyve, hem ağacının güzelliğiyle hem de kendisinin albenisiyle günümüze kadar birçok ressamın vazgeçilmez figürlerinden biri olmuştur ve özellikle Uzakdoğu minyatürlerinde imgelerine sık sık rastlanmaktadır.

 

KİRAZ DÖVMESİNİN ANLAMI

Kiraz meyvesinin anlamı Japon tarihinde hayatı simgeler. Özellikle kadının güzelliğini ve çekiciliğini anlatır. Kiraz dövmesinin anlamı ise daha çok cinsellikle bağlantılıdır ancak bu bağlantı, cinselliği çağrıştıran bir şekilde kurulmaz. Kadının bekâretini temsil eden kiraz, özellikle Uzakdoğu’da ve Avrupa’da bir eşe sahip olduğunun göstergesi olarak dövme anlamı taşır.

Yine kadınla ilgili olan bir diğer anlamı da doğurganlıktır. Çocuk sahibi olmak isteyenler veya bu muradına erenler tarafından bir kutlama simgesi olarak da yaptırılmaktadır. Ancak tüm bu anlamlarının yanında hayata bağlılığın da önemli bir simgesi olan kiraz, bu anlamıyla da dövme olarak vücuda işlenmektedir.

 

KİRAZ DÖVMESİ NASIL YAPILMALIDIR?

Birçok figür, hem siyah hem de renkli yapılabilirken, kiraz dövmeleri genellikle kırmızı olarak yapılır. Çünkü kiraz figürüne anlamını veren zaten sahip olduğu kırmızı renktir ve eğer rengi işlenmemişse, anlamını da kaybetmiş demektir ve bir desen olmaktan öteye gidemez.

Özellikle renkli dövmelerde uygulandığında farklılıklar yaratıp, gözleri üzerinize çekmeyi başaran üç boyutlu dövme motifleri de kiraz dövmesi için oldukça uygundur ve muazzam bir gerçekçiliği bu yuvarlak meyvede ortaya koyabilir.

Genellikle boyuna, bileğe ve kola uygulanmaktadır.