KIRLANGIÇ NASIL BİR KUŞTUR?

Güzelliğiyle, yıllar boyu gerek şairlerin gerekse âşıkların diline pelesenk olan kuşlardan biri olan kırlangıç, üzerinde taşıdığı anlamlarıyla da âşıkların övgüsünü hak etmektedir.

Kırlangıç kuşunun özellikle aşıklar tarafından tercih edilmesinin sebebi ise tek eşli bir kuş olmasıdır.

 

KIRLANGIÇ DÖVMESİNİN ANLAMI NEDİR?

Bahsettiğimiz gibi tek eşli ve sadık bir kuş olan kırlangıç bu anlamda aşkı temsil eder. Aynı zamanda sadakati ve ailesel öğeleri de barındıran kırlangıç figürü; özgürlüğün simgesi olarak da nitelendirilebilmektedir.

İkili ilişkilerin sadakati konusunda sert fikirleri olduğu bilinen İngilizler ve İrlandalılar tarafından sıkça dövme alanında sıkça kullanılan bu figür, günümüzde tüm dünya tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

 

KIRLANGIÇ DÖVMESİ NASIL OLMALI?

Eğer klasik bir dövme modeli arıyorsanız siyah beyaz yaptırabileceğiniz kırlangıç dövmesini, biraz daha normların dışına çıkmak istiyorsanız renklendirebilirsiniz. Özellikle bu figürdeki özgürlük fikrini vurgulamak istiyorsanız, dövmenin arka planına açık mavi bir ton attırarak gökyüzü algısı yaratabilirsiniz.

Bununla birlikte yıldız, bulut veya ağaç gibi farklı dövme modellerini de kırlangıçla birlikte gayet uyumlu olarak kullanabilirsiniz.