KUM SAATİ NEDİR?

Kum saati; içerisinde kum barındıran ve ince bir belin ikiye böldüğü geniş alanların eşit şekilde zamanı aktaracağı düşünülerek geliştirilen zaman ölçme aletidir. 8. Yüzyıla dayanan geçmişi ile kum saati, sadece zaman ölçmek için değil, bir sürenin bitiş ve başlangıç anlarını tespit etmekte de kullanılmaktadır.

 

KUM SAATİ DÖVMESİNİN ANLAMI

Kum saati dövmesi, zamanı temsil eder ve bir şeyin başladığını ve bittiğini gösterir. Zaman odaklı bir dövme olan kum saati, genellikle başka bir figürle daha kullanılır. Ancak bu dövmeyi kum saati figürünü beğenerek anlam ifade etmeksizin yaptıran birçok kişi vardır. Bu kişiler için zamanın önemini vurguladıkları söylenebilir. Kum saati dövmesinin yanına bir kalp dövmesi; başlanan veya bitirilen bir ilişkiyi temsil eder. Kum saati ile yapılan bir kuş dövmesi ise özgürlüğün başlangıcını temsil eder. Geçmiş dönemlerde; genellikle hapiste yatan kişiler kum saati dövmesi yaptırırlardı; çünkü zamanın kendileri için ne kadar önemli olduğunu ve bu sürenin bir gün sona ereceğini simgelemek isterlerdi.

Zaman herkes için önemlidir ve bu zamanı nasıl değerlendirileceği kişiden kişiye değişir. Zamanı en iyi şekilde değerlendirdiğini ve bir işin başladığını veya bitirdiğini göstermek isteyen kişiler kollarına veya göğüslerine kum saati dövmesi yaptırırlar.

 

KUM SAATİ DÖVMESİ NASIL YAPILMALIDIR?

Renkli veya siyah uygulanabilen bu dövme kum yerine içerisine farklı bir figür ( uğur böceği, kalp, yıldız) yerleştirilerek de yapılabilir. İnternetten veya dövme stüdyosunda yapacağınız derin bir araştırma ile size uygun tasarımı elde edebilirsiniz.

Elbette bunlarla birlikte kafanızda canlanan ve kişisel olarak başka bir temsiliyeti yaratan bir figür tasarımını kendi kafanızda oluşturduktan sonra bir ressama veya dövmeciye çizdirerek kendi tasarımınız bir dövmeyi de kullanabilirsiniz.