YÖNÜNÜ KAYBEDENLERE: PUSULA

  1. yüzyılda keşfedilen ve keşfiyle birlikte, ticareti, seferleri, coğrafi keşifleri tetikleyen, belki de dünyanın bu günkü haline gelmesini sağlayan başrol oyuncularından biri pusula, yüzyıllardır gördüğü işlevselliğin yanı sıra, insanlara da felsefi olarak umut kaynağı olmaya devam ediyor.

Presnsip olarak sürekli kuzeyi gösteren bu alet, insanların yoldan çıkmamalarını veya doğru yolu bulmalarını sağladı. E böyle bir alet üzerinden insanlar kendilerine de pay biçmeyi unutmadı.

 

PUSULA DÖVMESİNİN ANLAMI

Pusula dövmesi birçok anlam taşımaktadır. Bir doğa tutkunu veya denizci olarak pusulanın büyüsü onun bir anlamını temsil eder. Aynı zamanda yüzyıllardır gezginlere doğru yolu gösteriyor oluşu, güvenilirliğinin de bir simgesidir.

Dövmenin göğse yaptırılıyor olması da, yaptıran kişinin kalbinin sesini dinlediği anlamına gelir.

 

PUSULA DÖVMESİ NASIL YAPILMALIDIR?

Her ne kadar yüzyıllardır kullanılan klasik bir figür olsa da bizim pusula dövmesi yaptıracak olan kullanıcılara tavsiyemiz, klasik temalardan uzak, kendilerine uyarlanmış motiflere yönelmeleridir.

Renk konusunda ise klasiğe bağlı kalıp siyah, belki kırmızı veya beyaz gölgelendirmeler kullanılması, pusulanın doğasına daha uygun bir çalışma çıkaracaktır.