ŞAHMERAN NE İFADE EDER?

Belinden aşağıya kadar olan kısmı yılan ve üst tarafı insan olarak sembolize edilen şahmeran, pek çok efsane ve masal anlatısında karşımıza çıkan, bilgelik ile iyilik ilkesini temsil ettiğine inanılan simgelerden biridir.

Aynı zamanda şifayı ve de ölümü de simgeleyen şahmeran dövmesi, kötülükler karşısında adalete teslim olmanın bazı durumlarda ortaya çıkan yanlışlıkları düzeltebileceğine olan inancın da altını çizen dövmelerden biridir.

 

ŞAHMERAN’IN HİKAYESİ;

Efsaneye göre Şahmeran’ın bulunduğu mağaraya giren bir gencin ve bir süre boyunca burada bulunan gence iyilikle bakan Şahmeran’ın başlarından geçen olayları konu alır. Şahmeran’ın mağarasında bir süre misafir edildikten sonra oradan ayrılmak istediğine karar veren genç, Şahmeran’ın ‘yerini kimse ile paylaşmaması’ şartını kabul ederek mağaradan ayrılır fakat bu gencin değer verdiği kadının yakalandığı amansız hastalıktan kurtulabilmesi için Şahmeran’ın kuyruk kısmından ayrılmış bir parçanın kaynatılarak genç kadına içirilmesi gerekmektedir. Şahmeran bu talep ile gelen gence istediğini verir. Verirken de yine insanları düşünerek; bu durumdan kimseye bahsetmemesini, bahsetmesi hâlinde yılanların insanlardan öç almak isteyeceğini belirterek genci uyarır ve sevgilisini iyileştirerek Lokman Hekim olma şansına da kavuşur.

 

ŞAHMERAN DÖVMESİNİN ANLAMI;

Efsaneden yola çıkılarak Şahmeran dövmesi yaptırmak isteyen bir kişinin şifayı, iyiliği ve akılcılığı ifade etmek isteyen biri olduğu sonucuna varılabilir. Vücudun sırt ve kol bölgelerinde oldukça şık duran Şahmeran dövmesinin, genellikle renkli olarak işlenmesi tercih edilmektedir.