Kimi yerlerde şakşuka çiçeği olarak geçen çiçek fazla bilinmese de aynı zamanda kiraz çiçeğidir. Renklerinin sunduğu ahenk ve duruluğu ile dinlendirici bir etki yaratırken iddiasından ödün vermeyen bu motif daha çok kadınlar tarafından kullanılmaktadır. 

Elbette dövmenin kadını erkeği olmaz ancak, estetik bir figür olan şakşuka çiçeği, vücudu erkeklere göre daha estetik olan kadınlarda daha farklı durmaktadır. Ayrıca anlamsal olarak da feminen yönlerin baskınlığını hissettirerek, kadına daha çok yakışmaktadır.

 

NE ANLAMA GELİR?

Yine uzak doğu kültüründe, Budist tapınakların vazgeçilmezlerinden biri olan kiraz çiçeği, yaprakları ve duruşuyla binbir mana içermektedir ve her yaprağa manayı gören eklemektedir. Bu sayede dövmenizdeki yaprakların her birinin anlamını kendiniz koyabilirsiniz.

Özellikle Japon kadınlar tarafından yaptırılan şakşuka çiçeği dövmesi, tarihte Japon savaşçılar tarafından da yaptırılan dövmelerden biridir.

 

NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

İnce çalışılması gereken, kiraz çiçeği dövmelerinde renklendirme veya gölgelendirme olmazsa olmazdır. Bu sebeple, profesyonel dövme stüdyolarında yaptırmanızı öneriyoruz.