BİR ANLAM DERYASI OLARAK; SARMAŞIK

Dünyanın neredeyse her kültüründe, büyüme şekli ve diğer çiçeklere göre farklı yapısıyla dikkat çekerek kendine yer bulan sarmaşık bitkisi, yine yapısı gereği birçok anlamın da odak merkezi haline gelmiştir.

Sarmaşıkla ilgili dünya kültürlerinden derlediğimiz inançlara kısaca bakmak gerekirse, genel hatlarıyla insanlara doğurganlığı, olgunluğu, ölümsüzlüğü, öteki dünya ile bağlantı kurmayı, zenginliği ve hatta reenkarnasyonu yani insanın öldükten sonra başka bir vücutta yeniden dirilmesini çağrıştırmıştır.

 

SARMAŞIK DÖVMESİNİN ANLAMI

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok anlam ifade eden sarmaşık, öncelikle kadınlar tarafından doğurganlığı ifade ettiği için kullanılmaktadır. Tabii bu, figürün nasıl kullanıldığına göre de değişir. Örneğin, diğer dünyayla teması ifade etmek isteyen bir erkek de gayet güzel bir şekilde sarmaşık dövmesini kullanabilir.

Sarmaşık denilince hepimizin aklına gelen sarmaşıkla kaplı ev figürü, aynı zamanda sarmaşığın koruyucu özelliğinin de bir yansıması olarak öne çıkar. Bu sebeple koruyucu temalı dövmeler yaptırmak isteyenlerin de ilk başvurduğu dövme modeli, sarmaşık dövmesidir.

Sarmaşığın dövmelerde en çok kullanıldığı anlam ise gizemdir. Gizemli olduğunu düşünen ve bunu çevresindekilere yansıtmak isteyen bir kişi, yaptırdığı sarmaşık dövmesiyle amacına ulaşabilir.

 

SARMAŞIK DÖVMESİ NASIL YAPILMALIDIR?

 

Sarmaşık dövmesi genelde enseden başlayarak sırtı kaplayan şekilde siyah veya yeşil renkte uygulanır. Omuzda başlayan sarmaşık dövmesi de el bileğine kadar uzanarak estetik bir görünüm verebilir. Üç boyutlu da tasarlanabilen sarmaşık dövmeleri ekleyeceğiniz farklı figürlerle hem anlam hem de görsel bakımdan farklı imajlar yaratabilir.