ŞİMŞEK FİGÜRÜNÜN ANLAMI

Doğal bir gökyüzü faaliyeti olan şimşek, asırlardır tanrıların kavgası şeklinde de yorumlanır. Eski çağlardan kalan bu inanış şimşekleri tanrıların kavgaları esnasında gösterdikleri tepki olarak adlandırılır. Şimşekler, tanrılar ve tanrıçaların kavgaları esnasındaki öfkesinin simgesidir. Oluşan her şimşekten sonra gelen seslerin tanrıların sesleri olduğuna inanış da mevcuttur. Günümüzde ise şimşek sembolü genellikle teknoloji ile bütünleşmiş işlerde kullanılır. Elektrik alanlarında yüksek voltajı sembolize eder.

 

ŞİMŞEK DÖVMESİNİN İFADE ETTİKLERİ

Şimşek dövmesi yaptıran kişi kendi görkemini ortaya çıkarmak ister. Şimşeğin verdiği görkem ve heybet ile kişi kendini güçlü ve erdemli hisseder. Kolda veya omuzda uygulanan bir şimşek dövmesi ile kişiler gücün ve kudretin kendi ellerinde olduğuna yansıtmış olurlar.

Mitolojiden gelen ve tanrının gücünün yansıtıldığı düşünülen şimşek dövmesi, uygulanacak kişiye güç, kudret verdiğine inanılır. Genellikle erkeklerin tercih ettiği şimşek dövmesi kadınlar tarafından da tanrıçaların gücünü temsil etme amacı ile de kullanılır. Güçlü, cesur kadın imajının yaratılacağı şimşek dövmesi ile kişi kendini dış dünyaya istediği gibi yansıtır. Kadınlar da bu dövmeyi genellikle omuza veya kola uygulatmayı tercih ederler.

 

ŞİMŞEK DÖVMESİ TAVSİYELERİ

Farklı boyutlarda uygulatabileceğiniz şimşek dövmesini, dövme sanatçınız ile konuşarak farklı motiflerle zenginleştirebilirsiniz. Örneğin yağmur damlası gibi yine doğa olaylarıyla alakalı olan figürler, anlatmak istenileni daha yalın hale getirebilir. Aynı şekilde bir diğer güç figürü olan ejderhayı da şimşek dövmesiyle birlikte kullanabilirsiniz. Özellikle Japonlar bu iki figürü sık sık yan yana getirirler. Yaygın kullanılan dövme modellerinin dışında siz de kendinizi ifade eden farklı bir figür ile şimşeği bütünleştirebilirsiniz, böylece özgün bir modele sahip olabilirsiniz.