TAÇ NEDİR?

Özellikle batı kültüründe; kralların, kraliçelerin, prenslerin ve prenseslerin taktığı, kısaca asillerin ve aristokratların kullandığı ihtişam bildiren ve kafaya takılan bol mücevherli nesnedir. Ana tabiriyle ise doğrudan kralın taktığı ve hükümdarın, liderin belli olmasını sağlayan başlıktır.

 

TAÇ DÖVMESİNİN ANLAMI NEDİR?

Taç dövmesi, asaleti temsil eder. Taç takılan kişi güçlü, asil ve liderdir. Kadın ve erkeklerde uygulanan bu dövme çeşidi, kişinin kendi duygularının hâkimi olduğunu yansıtır. Lider ruhlu kişi taç dövmesi ile çevresindekilere ilgili özelliğini yansıtır.

Taç dövmesi ile zafer kavramı da temsil edilir. Taç dövmesi bele veya sırta yapıldığında güzel görünüm vermektedir. Kraliçe veya Kralın giydiği taçları sembolize eden bu dövmeler, kişinin yönetme kabiliyetini de ifade eder. Ancak kişi etrafındakileri değil, sadece duygularını yönettiğini dövme ile bizlere yansıtır.

 

TAÇ DÖVMESİNİN GÜNÜMÜZDE KULLANIMI

Kadınlar için taç dövmesi daha feminen detaylar ile uygulanırken, erkekler için ise maskulen figürler ile uygulanır.

Taç dövmesi günümüzde popüler dövmeler arasındadır. Değişik boyutlar ile farklı bölgelere yaptırılabilir. Örneğin küçük boyutlu bir taç dövmesi ayak bileğine uygulanırken, büyük boyutlu taç dövmesi sırtta geniş alana yapılabilir.

Tonlama açısından da siyah ve gölgeli olabileceği gibi, renkli dövme stillerine de uygun ve aynı zamanda elverişlidir.