ZÜLFİKAR NEDİR?

İslam peygamberi Hz. Muhammed’in hem damadı hem de amcasının oğlu olan aynı zamanda Müslümanlığı ilk kabul eden insan olarak bilinen Hz. Ali’nin kılıcının ismi Zülfikar’dır.

Tarihte onlarca ünlü şahsiyet ve her birinin ayrı ayrı birbirinden güzel kılıcı varken Zülfikar’ın bu kadar popüler olmasının sebepleri ise oldukça fazladır.

İslamiyet’in yayılış dönemindeki önemli savaşlardan biri olan Uhud savaşı öncesinde gökten indirilen bu kılıcı, kınından kimsenin çıkaramadığı sadece Hz. Ali’nin çıkararak ona sahip olduğu rivayet edilir. Yani dinsel anlamda kılıcın ünü büyüktür.

Bunun dışında klasik kılıç modellerinin dışında ucunun çatal şeklinde olması da kılıcın hatırlanabilirliğini arttırmış ve günümüze kadar İslamiyet’in popüler simgelerinden biri olarak gelmesini sağlamıştır.

Alevilerin Hz. Ali’yi pir kabul edip onun yolundan gitmesi ve onun simgelerine sahip çıkması da bu kılıcın ününün daim kalmasını sağlayan etkenlerden biridir.

 

ZÜLFİKAR DÖVMESİ NE ANLAMA GELİR?

Genellikle Aleviler tarafından kullanılan bu motif, günümüzde Sünni yurttaşlar tarafından da yaptırılmaktadır. Tarihsel olarak mazlumun yanında yer aldığı bilinen Ali’nin kılıcı da mazlumu koruyan bir simge haline gelmiştir.

Haliyle Zülfikar’ın üzerine de adalet, ezilenin yanında olma, hakkaniyet gibi sıfatlar yüklenmiştir.

Hz. Ali’nin Allah’ın aslanı olarak kabul edilmesi, onun kılıcının kudretini de insanların gözünde yüksek bir yerde tutmuştur. Yani Zülfikar figürü kudret anlamına da gelmektedir.