Dövme stüdyomuza gelen dövme severlerin en sık sordukları sorulardan biri,  vücutlarındaki gelişmelerde dövmenin bozulup bozulmayacağıdır. Bu mantıklı soruyu detaylandırarak açıklamaya çalışacağız.

Öncelikle resimli balonları düşünün. Ufak bir çizim bulunur bu balonlarda ve balon şişmeye başladıkça büyür ve balon hava kapasitesini tamamladığında çözünürlük biraz azalsa da şekil bozulmaz. Vücudumuzdaki dövmenin de durumu tam olarak böyledir. Yani vücudunuzdaki sıradan değişimlerle bozulmaz ancak ani değişimler dövmeyi kötü etkileyebilir.

Özellikle kadınların karın bölgelerinde olan dövmeler, hamilelik sırasında kısa zaman içerisinde oluşan şişme ve inmeden kaynaklı deforme olabilir. Bu tarz durumlarda dövme stüdyosuna tekrar gidip, bozulan bölmelere rötuş yaptırabilirler.

Bir benzeri durum, bu yoğunlukta yaşanmasa da vücud çalışan erkeklerde gerçekleşir. Eğer dövme çok ince bir çalışmanın ürünü değilse herhangi bir bozulma meydana gelmez ancak sanatçı her noktayla ayrı ayrı ilgilendiyse, dövme eski etkisini yaratamayabilir. Bu gibi durumlar da yine rötuşlarla giderilebilir.