Yine tarafımıza sık sorulan sorulardan biri de yara izlerinin dövmeyle kapanıp kapanmadığı konusudur. Bu konuda değişken birden fazla parametre olduğu için ayrı başlıklar altında incelememiz gerekir?

1-YARANIN DERİNLİĞİ NE KADAR?

Örneğin kapatılacak olan yara bir kesik yarasıysa, derinliğinin oldukça önemi bulunur çünkü ilk etapta yara ne kadar derinse, sonrasında kalan iz ise o kadar yüksekte ve parlak olur. Haliyle büyük ve derin bir kesik yarasını dövmeyle kapatmak neredeyse imkânsızdır. Ancak tamamen kapanmasa bile o kesiğin bir figür olarak kullanıldığı bir dövmeyle harikalar yaratılabilir. Bu da bizi ikinci parametremize götürüyor;

 

2-DÖVME SANATÇILIĞININ USTALIĞI

Herhangi bir yaranız olmasa dahi, dövme yaptırırken usta bir dövme sanatçısını tercih etmek elbette önemlidir. Ama kesik veya yara kapatma gibi durumlarda bu tercih hayati önem taşır. Stüdyomuza gelen ziyaretçilerimizin bir kısmı yara izlerini farklı sanatçıların yaptığı dövmeyle kapatmaya çalışırken, dövme yanlış uygulandığı için yara izinin daha belirgin olduğu durumları göstererek bizden yardım istemektedirler. Böyle durumlara düşmemek dövmecinizi iyi araştırmanız gerekir.