TARİHTE KUŞ FİGÜRÜ

Kuşlar, tarih öncesi çağlardan beri, insanların hayretle baktığı ve aynı zamanda gıpta ettiği hayvanlardır. Günümüze kadar ulaşan bir çok tarihi eserde görülmektedir ki, insanlar kuşlara hep özenmiş ve ona hep iyi anlamlar yüklemişlerdir. Kimi zaman güvercinin güzelliğine bakakalmış, kimi zaman bülbülün sesine hayret duymuş kimi zaman ise şahinin bakışını kıskanmış olan insanlık son olarak tüm kuşlarda hayretle izlediği en güzel ve kendinde zerresi olmayan uçma yeteneğine, hayallerini de katarak ismi koymuştur; Özgürlük.

 

KUŞ DÖVMESİNİN ANLAMI

Kuş dövmesinin anlamı, kuşa atfedilen anlamlarla eşdeğerdir. Anlam bakımından ilk sırada tabii ki özgürlük gelmektedir ancak zeytin dalına konmuş bir güvercinin barışı simgelediğini de herkes fark edebilir.

Farklı özellikleriyle türünden bi adım öne çıkan baykuş, kartal, şahin gibi kuşlar da farklı anlamlar ifade etmektedir. Sitemizde bu kuşların dövme anlamlarıyla ilgili bilgileri rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

KUŞ DÖVMESİ NASIL YAPILMALIDIR?

Kuş dövmesi genellikle omuza ve sırta yaptırılır. Boyutları ve şeklin tasarımı diğer ifadeleri de beraberinde getirir. Örneğin kuş sayısının fazlalığı ve bir sürüyü andırması, kişinin çok bağımsız olma duygusunu ve sevdiklerini de düşündüğü anlamına gelir. Kuş figürleri değişik tasarımlarda ve renklerde de yapılır. Kuş figürünün sadece tüy olarak uygulandığı dövmeler de estetik açıdan önem taşır. Kuş tüyü dövmesinin diğer bir anlamı da korunma içgüdüsüdür. Kendisine uğur getireceği düşüncesi ile kuş tüyü dövmesi vücudun istenilen bölgesine yaptırılabilir.

Seçeceğiniz kuş figürü, kişiliğinizin yansıtılmasında bir anahtar olacağından, “her kuş aynı anlama gelir” mantığıyla hareket etmeden, sizi anlatmasını istediğiniz figürü dövme sanatçınızla birlikte seçerek en doğru çözüme ulaşabilirsiniz.