KÜLTÜRÜMÜZDE ÖRÜMCEK MOTİFİ

Örümcekler genellikle ürkütücü ve kendi ağını kendi hazırlayan hayvanlardır. İslam dinine göre örümcek bereketi temsil eder ve örümceklere zarar verilmesi istenmez. Örümcek ağı ise, bulunduğu eve bereket ve uğur getirildiği düşünülür.

Günümüzde korkulan, çok zararlı olduğu düşünülen, belki de görüntüsü itibariyle tiksinilen örümcek aslında kültürümüzde çok daha iyi anlamlarla anılmıştır.

Örümcek ağı, örümceklerin kendilerinin büyük emekler ile ördükleri iplik bütünüdür. Örümcek ağı dövmesi genellikle hapishanede yaşayan kişilerin yaptırdığı dövme çeşididir. Dirsek ve omuzlara yapılan örümcek ağı dövmesi kişinin hapishanedeki hayatını yansıtır. Hapishanede geçireceği zaman sayısına bağlı olarak dövmeye motifler eklenir.

 

ÖRÜMCEK AĞI DÖVMESİ NASIL UYGULANMALI?

Günümüzde değişik amaçlar ile de örümcek ağı dövmesi yapılmaktadır. Örümcek ağı dövmesinin kişinin kaderini kendi çizdiği ve ağların boyutu ve dağılımı ise hayatında yaşadığı önemli olaylardan esinlenilir.

Ensede yapılan örümcek ağı dövmesi, omuzlara doğru uzayarak estetik görünüm verebilir. Üç boyutlu dövme seçeneği ile de uygulanabilen örümcek ağı dövmesi gerçekçi görünümü ile etrafınızdakileri şaşırtabilir.

Örümcek ağı dövmesi yaptırmadan önce kendinize ait hayatınızda yaşadığınız önemli durumları da düşünmeniz gerekir. Dövme yaptıracağınız tarih sonrası için ise ağların geniş tutulması kaderinizi sizin belirlediğinizin göstergesi olarak simgelenir.

 

 Örümcek Dövmeleri